Ugrás a tartalomra
lego

Amatõr kertészek

Recommended Posts

lego

Sziasztok!

Az utóbbi idõben sokan elkezdtek kertészkedni a csapatból. Ezért merült fel bennem az ötlet, hogy létrehozzam ezt a topikot, ahol megoszthatjuk egymással a tapasztalatainkat, sikereinket, kudarcainkat.

Ha bárkinek van valami jó ötlete, vagy tanácsa a kertészkedéssel kapcsolatban, szívesen vesszük!

IMG_5083.JPG

lego

• Tetszik 2

Oszd meg ezt a hozzászólást

Hivatkozás a hozzászólásra
Tora

<h1> Mit kell most elvégeznünk a kiskertben?</h1>

Még nem fagy sem éjszaka, sem hajnalban. Ilyenkor ajánlott előkészíteni a kertet az őszi-téli hidegekre, de inkább a következő tavaszra. Tippek a hétvégére.

Itt az indián nyár. 21-26 fok, a levegő melegebb az ilyenkor megszokottnál, elég meleg még a talaj, és egyelőre nem ered el az eső. A jövő héten is fagymentesek maradnak az éjszakák az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint. Leghamarabb szerdán lehet szórványosan zápor, tehát ideálisak a viszonyok a kertészkedéshez.

<h2> Új fák és évelő virágok</h2>

Ilyenkor érdemes ültetni és átültetni, mert a talaj elég nedves, ugyanakkor kellőképpen meleg is. Télig még van idő arra, hogy a növények új gyökereket fejlesszenek, érdemes ezért sűrűn öntözni őket. Még az első talajmenti fagyok előtt kell például elültetni a rózsatöveket. A frissen kiültetett növények tápoldatot is kaphatnak.

Ha túlburjánzottak az évelő virágok, jó elosztani a tövüket, és szétültetni őket. Ezután jöhetnek a tavasszal virágzó hagymás növények. A virághagymákat nem hasznos nagyon mélyre, a magasságuknál kétszer-háromszor nagyobb mélységbe ültetni. A hagymákat egy-két órára be is lehet áztatni ültetés előtt. Októberben ajánlott felfrissíteni a tulipánágyásokat.<h2> Felkészülés a fagyokra</h2>

Szintén még a talajmenti fagyok előtt ajánlott bevinni a kertből a muskátlikat, a kaktuszokat és a mediterrán dísznövényeket (például a citrusféléket).

A nem télálló hagymás virágokat – például a karvirágot, a dáliát – viszont ki kell ásni, amint hidegebbre fordul az idő, és a leveik megbarnulnak. Ha már megszikkadtak a földtől megtisztított hagymák, papírban érdemes tárolni őket hűvös, száraz helyen.

<h2> Mi a teendő a gyeppel?</h2>

Permetezzük be gyomirtóval, és kaphat komposztot, apró szarvasmarhatrágyát vagy őszi gyeptrágyát, már csak azért is, mert ha tavasztól őszig gyakran öntözték és nyírták, a fű sok tápanyagot vont ki a földből. A speciális őszi trágyakeverékben viszonylag kevés a nitrogén, de sok a kálium – az utóbbi erősíti a füvet.

Ha több éves, megtömődött talajú gyepről van szó, amely már itt-ott mohásodni-gyomosodni kezdett, akkor fontos fellazítani a talajt trágyázás előtt – ajánlja az ország legismertebb kertésze, Bálint György, azaz Bálint gazda.

A fűnyírót még nem érdemes eltenni télire, mert lassabban ugyan, de még nő a gyep. Utoljára november elején ajánlott füvet nyírni, de akkor ne vágjuk öt centiméternél rövidebbre, mert a hosszabbra hagyott fű hatékonyabban hasznosítja a napfényt, így ellenállóbb lesz akár a fagyokkal, akár a kártevőkkel szemben.

<h2> Metszés és permetezés</h2>

Október közepén ajánlják megmetszeni a letermett gyümölcsfákat. Fontos alaposan megélezett metszőollót, ágvágót használni, mert a tompa szerszám roncsolja az ágat, így könnyebben bejutnak a fába a kártevők. Vastagabb ágak levágása esetén érdemes a kertészeti boltokban árusított sebkezelőt használni.

A gyümölcsfákat még a fagyok beállta előtt ajánlott gombaölővel permetezni. Bálint György szerint erre a leghatékonyabb (és egyben legolcsóbb szer) a 2 százalékos koncentrációjú bordói lé, vagyis a rézgálic mésztejjel kevert vizes oldata.<h2> Teendők a veteményesben</h2>

Ilyenkor már kiürültek az ágyások, ezért ajánlott felásni a már meglehetősen összetömörödött, kötött talajt. Nem könnyű munka, mert minél mélyebben érdemes felásni, hogy a föld jobban tárolja a csapadékot, és arra kelle törekedni, hogy minél kevesebb gyom maradjon benne. Az ágyást nem muszáj elegyengetni, mert a rögök a fagyok miatt úgyis szétesnek. Nem árt felásni az epres ágyásokat is. Mindennek az az előnye, hogy tavasszal jóval könnyebb lesz előkészíteni a veteményest.

Megéri egész ősszel rendszeresen takarítani a kertet: levágni minden elnyílt virágot, összeszedni a letört ágakat, összeseperni a lehullott leveleket. A lombtalanítás azért hasznos, mert a sövényre hullott falevelek alatt a bokor korhadásnak indulhat, a gyepen barna, száraz foltok támadnak, és a fű mohásodni kezd. Amit csak lehet, komposztáljon, mert van esély rá, hogy késő tavasszal friss humusszal ültetheti ki a virágokat, zöldségféléket.

• Tetszik 4

Aramis

Hú ez tök jó ! Összeszedem én is kérdéseimet. Lesz bőven ! :rohog:

Aramis

A komposztról annyi mindent olvastam, néha egymásnak ellentmondó dolgokat.

Szóval, hogyan kell csinálni szerintetek ?

lego

A komposztról annyi mindent olvastam, néha egymásnak ellentmondó dolgokat.

Szóval, hogyan kell csinálni szerintetek ?

Szerintem nem kell túlbonyolítani..."megcsinálja az magát" :) , csak türelem kell hozzá...meg icipici odafigyelés, hogy mit teszel bele.

Nekünk két komposztláda van itthon, saját kezűleg gyártottam maradék deszkából...nem egy nagy dolog szerintem összedobni egyet. Idővel el fog korhadni, de 2-3 Évet kibír.

Azért van kettő, mert így jobban be lehet osztani, hogy ha megbontod az egyiket, a másikba pakolhatsz.

Kb fél Év kell hogy beérjen komposztnak. Mi mindenféle kerti hulladékot és zöldséget beleteszünk, ételmaradékot nem (csak az olyasmit esetleg ami zöldségből áll, de húst semmiképpen). Érdemes a rétegek közé földet szórni. Kb 20 cm-ként 5cm földtakarást szoktam én. A levágott füvet is ide lehet tenni, de nekem jobban bevált, hogy a füvet közvetlenül a növények (főként paprika és paradicsom) tövéhez tettem, hogy ne száradjon ki a föld alatta...(a giliszták előszeretettel puhítják itt a földet, így nem kell a paprikát kapálgatni, jó porhanyós marad a talaj.)

Lehet bele szórni némi fűrészport, fahamut, meg tojáshéjat összetörve (ezt szeretik a gilinyók. :) )

Idén tudtam meg Torától én is, hogy krumplihéjat ne tegyek bele, mert kihajt... (tényleg kihajtott, és kis béna krumplik lettek csak :) )

Én a gazt is beledobom( ami annyira nem helyes, főleg ha már felmagzott) ...így előfordul, hogy kicsit többet kell gyomlálni miután kiszórod....

...a tarackot viszont szigorúan csak a kukába teszem!

Ha megbontom, utána kb1,5x1,5cm-es rostán szoktam átrostálni...a "sűrűjét" azaz a nagyobb darabokat, meg visszaszórom a másik ládára, amit ugye üresen indítok akkor...vagy éppen egy föld réteg feltöltésnek is jól jön a kirostált maradék.

Szokták még javasolni, hogy indításkor némi ágat vagy erősebb száras növényt (pl kukoricaszárat ha van) dobj az aljára, hogy az alja szellős maradjon...illetve ha nagyon száraz én meg szoktam kicsit locsolni nyáron.

(a telepítési helyét jól kell kiválasztani, inkább árnyékos helyen legyen, ne napon)

DSC_0006mod.jpgDSC_0005mod.jpg

Remélem tudtam segíteni.

Lego

• Tetszik 2

Aramis

Szerintem nem kell túlbonyolítani..."megcsinálja az magát" :) , csak türelem kell hozzá...meg icipici odafigyelés, hogy mit teszel bele.

Nekünk két komposztláda van itthon, saját kezűleg gyártottam maradék deszkából...nem egy nagy dolog szerintem összedobni egyet. Idővel el fog korhadni, de 2-3 Évet kibír.

Azért van kettő, mert így jobban be lehet osztani, hogy ha megbontod az egyiket, a másikba pakolhatsz.

Kb fél Év kell hogy beérjen komposztnak. Mi mindenféle kerti hulladékot és zöldséget beleteszünk, ételmaradékot nem (csak az olyasmit esetleg ami zöldségből áll, de húst semmiképpen). Érdemes a rétegek közé földet szórni. Kb 20 cm-ként 5cm földtakarást szoktam én. A levágott füvet is ide lehet tenni, de nekem jobban bevált, hogy a füvet közvetlenül a növények (főként paprika és paradicsom) tövéhez tettem, hogy ne száradjon ki a föld alatta...(a giliszták előszeretettel puhítják itt a földet, így nem kell a paprikát kapálgatni, jó porhanyós marad a talaj.)

Lehet bele szórni némi fűrészport, fahamut, meg tojáshéjat összetörve (ezt szeretik a gilinyók. :) )

Idén tudtam meg Torától én is, hogy krumplihéjat ne tegyek bele, mert kihajt... (tényleg kihajtott, és kis béna krumplik lettek csak :) )

Én a gazt is beledobom( ami annyira nem helyes, főleg ha már felmagzott) ...így előfordul, hogy kicsit többet kell gyomlálni miután kiszórod....

...a tarackot viszont szigorúan csak a kukába teszem!

Ha megbontom, utána kb1,5x1,5cm-es rostán szoktam átrostálni...a "sűrűjét" azaz a nagyobb darabokat, meg visszaszórom a másik ládára, amit ugye üresen indítok akkor...vagy éppen egy föld réteg feltöltésnek is jól jön a kirostált maradék.

Szokták még javasolni, hogy indításkor némi ágat vagy erősebb száras növényt (pl kukoricaszárat ha van) dobj az aljára, hogy az alja szellős maradjon...illetve ha nagyon száraz én meg szoktam kicsit locsolni nyáron.

(a telepítési helyét jól kell kiválasztani, inkább árnyékos helyen legyen, ne napon)

post-20282-0-15455200-1415625956_thumb.jpgpost-20282-0-71489800-1415625962_thumb.jpg

Remélem tudtam segíteni.

Lego

köszönöm /d

Tora

nagyjából én is így csinálom, annyi különbséggel, hogy föld helyett, marhatrágyát szoktam rá szórni, ill a giliszták a kávé zaccott is nagyon szeretik! egy barátom boltjából szoktam elkérni a kávé autómata zaccos zsákját! :) az én komposztálóm raklapokból készült. sosem szoktam forgatni a komposztot menet közben, és az elmúlt évek tapasztalatai alapján, a raklap nyitott lécei mellett sajnos ki szokott száradni, (pedig locsolgatni is szoktam...) ezért idén tavasszal, kibéleltem bontott linóleummal. így a fa nem rohad, de a komposzt igen! :) tehát, vagy csináld zártra az oldalait, vagy béleld ki, vagy havonta forgasd át. én tavasszal, a kert rotálása előtt szoktam szét teríteni, de sosem rostálom. lusta vagyok hozzá, előbb utóbb a földben is lebomlik. :)

ja! a fa hamuval vigyázni kell, mert el tudja lúgosítani a földet. tudjuk, alapból lúgos kémhatású a jó, de nem mindegy, hogy mennyire. én csak 2 évente szoktam a hamut kiszórni, hogy ne legyen túl sok.

• Tetszik 1

lego

Lassan beindul a "szezon" és el lehet kezdeni gondolkodni, hogy mit-hova ültessünk. Én a tavalyi kerthez képest kicsit visszább veszem a "lendületet", mert kicsit túlvállaltam magam...túl sok féle növényt akartam túl kicsi helyre...ez a kezdõ kertészek egyik sokszor elõforduló hibája amúgy... :)

Ha valakinek nincs kertje, balkonládában is lehet nevelgetni egy-egy tõ paprikát vagy paradicsomot...biztos vagyok benne, hogy az is nagy örömet okoz!

Ha valaki esetleg különleges növényekre vágyik, érdemes meglátogatni, az egzotikus növények stúdióját. A múlt évben én is itt rendeltem meg a különleges paprikákat és paradicsomokat...nem csalódtam! Postai levélben érkeztek meg a magok, és mind kikelt! A tapasztalatom az, hogy inkább a kisebb termésû növényeket érdemes választani, mert a mi éghajlatunkon a szabadban az óriás paprikák nehezen érnek be...legalábbis nekem eléggé kitolódott az érésük...szerencsére hosszú napos õsz volt. A kis méretû erõspaprikák viszont nagyon szépen és bõven teremtek, és idõben beértek.

lego

• Tetszik 4

lego

...nos végre megérkeztek a rendelt különleges paprika és paradicsom magok. :taps

IMG_1506.JPG

Talán emlékeztek rá páran, hogy tavaly mindenkitől WC papír gurigát, meg tejfölös poharat kunyeráltam a palántázáshoz. Most egy új módszert próbálok ki, és ezt szeretném megosztani, hátha valaki kedvet kap a kisérletezéshez:

IMG_1507.JPGIMG_1504.JPGIMG_1503.JPG

Régi használt "bugyikat" :rohog: vágtam szét. Három felé vágtam és tűzőgéppel tűztem össze. Egyáltalán nem bonyolult. Majd ebbe fogom a palántaföldet beletenni. Jobb mint a másik módszer, mert így látható a növény gyökérfejlődése is...meglátjuk mi lesz belőle :);)

• Tetszik 5

lego

DSC_0079_mod.jpgDSC_0080_mod.jpg

...paprika palánták már pikírozva... ;)

• Tetszik 4

Aramis

Na ez tök jó ! Amig nézegettem a bejegyzéseidet Lego, addig kifutott a tej ! :((

De megérte ! ;)

post-186703-0-11271800-1425729201_thumb.jpg

• Tetszik 2

Coyote

Toratej a tűzhelyen. /z

• Tetszik 1

Tora

Na ez tĂśk jĂł ! Amig nĂŠzegettem a bejegyzĂŠseidet Lego, addig kifutott a tej ! :((/>

De megĂŠrte ! ;)/>

AMATŐR!!!!! :-D :-D :-D

• Tetszik 1

Tora

Nem kert, de kint van. Indul a csirkeudvar projekt! :-)

post-14935-0-08228200-1426004124_thumb.jpg

post-14935-0-14384700-1426004154_thumb.jpg

post-14935-0-46144800-1426004203_thumb.jpg

• Tetszik 1

lego

Nem kert, de kint van. Indul a csirkeudvar projekt! :-)

:cool :cool :cool

...szóval tyúkokat fogsz futtatni? :)

betonoszlopokat honnan szerezted?

• Tetszik 3

Eznaki

:cool :cool :cool

...szóval tyúkokat fogsz futtatni? :)

Mondanám, hogy biztos a betonoszlop boltból vette, de ez Toránál szinte esélytelen! Szerintem valahol kéz alatt cserélte 5 liter tejért! ;) ;) ;)/z /z /z

• Tetszik 4

Tora

:cool/> :cool/> :cool/>

...szĂłval tyĂşkokat fogsz futtatni? :)/>

3 éve kiírtottam 2 sor szőlőt, úgy döntöttem elég az az 5, soronként 40méter ami maradt. Szóval azokból a sorokbol szedtem ki. :-)

• Tetszik 1

Tora

MondanĂĄm, hogy biztos a betonoszlop boltbĂłl vette, de ez TorĂĄnĂĄl szinte esĂŠlytelen! Szerintem valahol kĂŠz alatt cserĂŠlte 5 liter tejĂŠrt! ;)/> ;)/> ;)/> /z/> /z/> /z/>

Ennyire ismersz?! Tudod, hogy utálok boltba vásárolni! Pazarlásnak tartom, hogy mindig mindenből újat vegyek, amikor egy kis utánajárással, sok hasznos dologra tehetünk szert, fillérekért!

Aprópó! Nem cseréli le valaki a drótfonat kerítését? :-) :-)

• Tetszik 2

Tora

Legó! A lemosó permetezés? Meg volt már?? Húzzál bele! Pattan a rügy! :-)

lego

Legó! A lemosó permetezés? Meg volt már?? Húzzál bele! Pattan a rügy! :-)

Nem!!! Most kell?

Mivel? Mire?

...én ma vettem talajfertőtlenítőt, azt szórtam szét. Azt mondták az is kiírtja a hagymalégy nyüveit.

Tora

Lemosó permetet a növényekre szoktuk. Szõlõ, gyümölcsfa stb. Nagyon gyenge volt a tél és tavaly tomboltak a gomba betegségek. És a rovar kártevõk ellen is érdemes, mert nem volt elég sok ideig hideg, hogy az gyérítse õket. Veteményt nem szoktunk, csak nem tudom, hogy gyümölcsfád van e....

Tora

Én az olajos rézkén-t használom, mert az bogárra és gomára is egy aránt jó.

Eznaki

...Eznaki után szabadon:

http://twice.hu/hobb...-is-latnod-kell

Köszi, hogy felhívtad rá a figyelmem! ...lehet hogy alkalmazni fogom az ötletet! :taps :taps :taps

Sok sikert! ;) ;) ;)

Aramis

...Eznaki után szabadon:

http://twice.hu/hobb...-is-latnod-kell

Köszi, hogy felhívtad rá a figyelmem! ...lehet hogy alkalmazni fogom az ötletet! :taps :taps :taps

:szem :szem :szem ki kell próbálni ! :taps :taps :taps

Regisztrálj, vagy lépj be a hozzászóláshoz

Regisztrált felhasználónak kell lenned, hogy hozzá tudj szólni!

Regisztrálj

Regisztrálj közénk! Ne ijedj meg, könnyű!

Regisztrálj egy új felhasználói fiókot

Lépj be

Már van hozzáférésed a fórumhoz? Itt léphetsz be.

Lépj be most

• Új létrehozás...