Ugrás a tartalomra

RAW vagy JPG

Trisztán

Recommended Posts

"Ha a JPG formátum mellett döntünk, akkor egy sor feladatot a fényképezőgépre hárítunk/bízunk. Vagyis, amikor elkészítjük a fotót (exponálunk), a fényképezőgép elönti helyettünk, hogy milyen fehéregyensúlyt, érzékenységet, záridőt, rekeszt, élesítést, kontrasztot, színtelítettséget, képstílust, stb. alkalmazzon a fotó mentésekor."

Ez egy oltári nagy baromság. Ha JPG-be mentek, a RAW-ból az általam megadott tömörítési arány szerint készül egy jóval kisebb méretű, kevesebb információt tartalmazó kép. A fehéregyensúlyt, érzékenységet, záridőt, rekeszt NEM tudja elállítani a gép, kivéve ha automata módban van. Azért lesz más a kép, mert a masina csinál rá egy kis utómunkát, pl.: élesítést, kontrasztot, színtelítettséget, képstílust, stb.

• Tetszik 1
  • Köszi 1
3 percekkel ezelőtt, Coyote hozzászólása:

"Ha a JPG formátum mellett döntünk, akkor egy sor feladatot a fényképezőgépre hárítunk/bízunk. Vagyis, amikor elkészítjük a fotót (exponálunk), a fényképezőgép elönti helyettünk, hogy milyen fehéregyensúlyt, érzékenységet, záridőt, rekeszt, élesítést, kontrasztot, színtelítettséget, képstílust, stb. alkalmazzon a fotó mentésekor."

Ez egy oltári nagy baromság. Ha JPG-be mentek, a RAW-ból az általam megadott tömörítési arány szerint készül egy jóval kisebb méretű, kevesebb információt tartalmazó kép. A fehéregyensúlyt, érzékenységet, záridőt, rekeszt NEM tudja elállítani a gép, kivéve ha automata módban van. Azért lesz más a kép, mert a masina csinál rá egy kis utómunkát, pl.: élesítést, kontrasztot, színtelítettséget, képstílust, stb.

Teljesen igaz, ezt először észre sem vettem! De valóban /d

En egy ideig JPG-be fotoztam majd atvaltottam RAW-ra mert ugy tunt hogy jobb minosegu a kep mint JPG-ben, elesebb es reszletgazdagabb es azota kizarolag csak RAW.

Amikor neha JPG-re van szuksegem megosztashoz, par kattintassal megvan amennyiben 1-2 darabrol van szo, nagyobb mennyisegre meg ott a batch processing.

• Köszi 2
5 órával ezelőtt, lego hozzászólása:

Ez nagyon hasznos írás! Főleg a második, a részletes!

Mindenkinek nagyon ajánlom elolvasásra!

Én általában RAW+JPG formátumban fotózok, és mindenkit arra bíztatok, hogy ezt tegye!

Ha gyorsan kell a képet megosztani, és nincs idő szerkesztgetni, akkor ott a JPG, viszont megvan a minden (és még annál több :)) információt hordozó RAW is...én amúgy szeretek utólag "elmolyolni" a képekkel, mert azt vallom, hogy egy kép nem a gép elkattintásakor, hanem az utómunka elvégzésével, van "készen" :respect:

Szerintem is rém egyszerű , ha a kapacitás megengedi , és van kellő tudás a "PS" használatához , akkor nem kérdés hogy mindkét formátumra érdemes ráállítani . 

A JPG a gyors és egyszerűbb megoldásokhoz , a RAW  pedig a "turbózáshoz" :))  Viszont automata üzemmódban használt gépnél valóban nem sok értelme van . 

• Tetszik 1
  • Köszi 1
52 percekkel ezelőtt, Valetomi hozzászólása:

Szerintem is rém egyszerű , ha a kapacitás megengedi , és van kellő tudás a "PS" használatához , akkor nem kérdés hogy mindkét formátumra érdemes ráállítani . 

A JPG a gyors és egyszerűbb megoldásokhoz , a RAW  pedig a "turbózáshoz" :))  Viszont automata üzemmódban használt gépnél valóban nem sok értelme van . 

Na igen, csak egy valamit ne felejtsünk el: a PS / GIMP fotószerkesztő programok a JPG színmélységű képek szerkesztésére lettek kitalálva.  Ha egy RAW képet direkt oda importálunk, akkor elveszítjük az adatok nagy részét (lásd hosszabb cikk jpg és raw különbség).

A helyesebb (szerintem) ha egy RAW szerkesztőben (Lightroom/Darktable/RawTherapee/CameraRaw) korrekciózzuk a fehéregyensúlyt, kontrasztot, stb... majd a kis finom változásokat adjuk hozzá PS-ben.

• Tetszik 2
1 órája, Trisztán hozzászólása:

Na igen, csak egy valamit ne felejtsünk el: a PS / GIMP fotószerkesztő programok a JPG színmélységű képek szerkesztésére lettek kitalálva. Ha egy RAW képet direkt oda importálunk, akkor elveszítjük az adatok nagy részét (lásd hosszabb cikk jpg és raw különbség).

A helyesebb (szerintem) ha egy RAW szerkesztőben (Lightroom/Darktable/RawTherapee/CameraRaw) korrekciózzuk a fehéregyensúlyt, kontrasztot, stb... majd a kis finom változásokat adjuk hozzá PS-ben.

Itt egy kicsit kijavítalak :) A RAW fájlokat a PS-be nem tudod beküldeni csak a saját RAW feldolgozóján keresztül, ami a Camera RAW. 

• Tetszik 1
  • Köszi 1
7 órával ezelőtt, clemi hozzászólása:

Itt egy kicsit kijavítalak :) A RAW fájlokat a PS-be nem tudod beküldeni csak a saját RAW feldolgozóján keresztül, ami a Camera RAW. 

Igazad van, én is így gondoltam, csak rosszul fogalmaztam - szóval "importálni" valami célszoftver közbeiktatásával.

Regisztrálj, vagy lépj be a hozzászóláshoz

Regisztrált felhasználónak kell lenned, hogy hozzá tudj szólni!

Regisztrálj

Regisztrálj közénk! Ne ijedj meg, könnyű!

Regisztrálj egy új felhasználói fiókot

Lépj be

Már van hozzáférésed a fórumhoz? Itt léphetsz be.

Lépj be most
  • Új létrehozás...